Bu site SSL sertifikalıdır.                  This site is SSL certified.

Bizimkiler can siperhane mücadele etmediler. Parçalamadılar kendilerini yani. Kuzey Makedonya İtalya’yı yenmiş iyi mi!

85. dakikada maçın ibresi bize dönmüş, kotarırsak rakip K.Makedonya! Penaltı! Üstten aut! Maça üzülemiyorum.

Dünya Kupası’na üzülüyorum. Dünya’nın en popüler spor şenliği. 6 senedir konuşmadığın Kolombiyalı arkadaşını aramak için bir sebep: Kolombiya-Türkiye maçı. Of ki of! Çok yazık oldu. Müslüman çoğunluğa sahip bir ülke ilk defa Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ve biz Türkiye orada olamayacağız.

Dünya Kupası bambaşka bir heyecan. Japonya gece 3’te maç izlemeye uyanırken, Peru öğlen 2’de maçı izlemektedir. Uzak coğrafyalar aynı şeyi aynı anda yapmaktadırlar. Birliktelik hissi vardır. Küresel coşku vardır.

Askerî güç benzeri bir etkisi vardır Dünya Kupası’nda boy göstermenin. Ancak etkisi sivildir. Kuvvetli bir imaj ve etkili bir prestij sağlar katılımcılarına. Güçlü, dinamik, özgür ve bağımsız ülkeler büyük çoğunluktur Dünya Kupası’nda. Yani ülke bayraklarının en çok dikkati çektiği vitrindir Dünya Kupası denilebilir.

Çok üzücü Dünya Kupası’na gidememek.

Babam penaltıyı Enes’in atmasının gerektiğini söyleyerek sinire bağladı. İş geldi şu noktaya vardı: “Burak penaltıyı kaçırdı ve Türkiye Dünya Kupası’na gidemedi.”

Kaçan fırsat çok büyük.

Acaba Katar’ı devreye sokup 1 takımlık ek kontenjan falan mı istesek?

Tabii! İskoçya-Ukrayna play off maçı oynanamadığı için Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İtalya ve Türkiye arasında bir play off raundu daha oynanır. Bu play off’tan çıkan İskoçya ile maça çıkar ve kazanırsa Dünya Kupası’na gider.

Nasıl senaryo?

Dünya Kupası’na antin kuntin yollarla gitmek tabii vicdanen rahatsızlık verir. Ancak İskoçya-Ukrayna maçının iptal olmasının sebebi biz değiliz. Aslında ben dalga geçecektim “Katar’dan 1 ek kontenjan isteyelim.” diye ama İskoçya-Ukrayna maçının iptali beni ciddi ciddi ümitlendirdi. Ayrıca Rusya’nında FIFA ve UEFA tarafından aksi belirtilene kadar müsabakalardan men edilmesi durumu var. Yani Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Grup müsabakaları sonrası play off’lara kalan ülkelerden biri Ukrayna, bir diğeri Rusya. Bu ülkeler uygunsuz şartlardan ötürü müsabakalara çıkmıyorlar. Yani ortada boş kalan en az 1 kontenjan var.

Bizim Futbol Federasyonu ne yapar, nasıl bir yordam izler? Aslında tam Şenes Erzik’lik durum.

Rusya’nın yerine Türkiye, Ukrayna’nın yerine İtalya ya da İskoçya katılsa güzel olur.

Bugün 25 Mart 2022  Cuma   02:11  İstanbul   Bahadır Gezer

TFF Milli Maçlar Bahadır Gezer

2022 © www.bahadirgezer.blog Bahadir Gezer Her Hakkı Saklıdır.