Güncel 3

2023 © zehirzemberek.com Bahadir Gezer Tüm Hakları Saklıdır.

-Geçtiğimiz günlerde muhitteki (Altunizade) gayri müslim kabristanında hızlı bir biçimde değişiklik yapıldı ve Musevî mezarlığının büyük bir kısmı otoparka çevrildi. Haber bile olmadı. Bu zalimliktir. Adam olanın yapacağı iş değildir.

Çalışma öyle bir hızla yapıldı ki sabah iş makinaları girdi, akşam otopark hazır idi.

Neyse ki Musevî mezarlığının defin yapılmış bölümünü kaplamıyordu bu işgal. Ve ancak defnedilecek olanların toprağını otoparka çevirmek nasıl bir ahlâkî tutumdur?

 

-Cumhuriyet’in 100. Yılı adına düzenlenen heykel yarışmasını duydunuz mu? Ben de duymadım.

 

-Gelişmiş ve ileri ülkelerin ekonomilerinin ihtişamını belli eden çeşitli veriler var. Bunların başında hazine geliyor. Bu ülkeler hazinelerinde altın, gümüş, senet, döviz ve daha akla gelebilecek pek çok değer barındırıyorlar. Bunun yanında pek konuşulmayan başka bir istatistik kalemi var: kokain rezervi. Yanlış duymadınız: bir ülkenin el koymuş olduğu kullanılabilir haldeki kokain miktarı o ülkenin gücünü gösteren elementlerden biridir.

İmha demek piyasaya sürülecek olan maddenin hesabının sorulmasının önünü almak demek. Yahu imha diyorsun; 5-10 milyon değil 500.000.000 Dolar bu. 50 tane hastane, 100 tane okul, 10 tane üniversite, 20 tane devasa tiyatro salonu yapılır bu parayla. Yak mı diyorsun sen şimdi bunu?

Ve şu bir gerçek: kokain Batı’dan alınır, Doğu’dan getirilir.

 

-Lüküs Hayat Oyunu’nun İngilizcesi var mı?

 

-Peugeot’un yeni amblemi çok dandik olmuş. Eski amblem çok daha iyiydi.

 

-100. Yıl Anıtı’nı inşa etmek 10 yıl sürmeliydi.

 

-Cumhuriyetin 100. Yılı’nda hangi dost ülkelerden neler hediye edilecek? Yani insanı meraklandıran bir konu bu. Doğum gününden önce heyecanlanan çocuk misali bir durum.

Gönül isterdi ki bir Yüzüncü Yıl Anayasası hazırlayabilseydi TBMM. Ancak Türkiye’de hukuk yapısı göçmüştür. Kanun hükmünde kararname denilen adalet yoksunu uygulama yürürlüktedir. Böyle olmasaydı belki de uzun uzadıya tartışarak bir Yüzüncü Yıl Anayasası ortaya çıkarabilecektik. 1923’den günümüze gelen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası pek çok kez değişime uğramış ve bazı temel yapı taşları yerinden oynatılmaya çalışılmıştır. Yani Yüzüncü Yıl Anayasası aslında 1923 Anayasası’nın aslî ilkelerine dönüş biçiminde de şekillenebilecekti belki de.

 

-Osamanın öldürülüş anı videosunu halen sabırla bekliyoruz.

 

-Akp’nin amblemi olan ampul Amerika’nın en öncelikli icatlarından biridir.

 

-Fakirlik zor. Zenginlik içinde fakirlik daha zor.

 

Bugün  24 Aralık 2022   Cumartesi  22:48     İstanbul        Bahadır Gezer

zehirzemberek.com