2023 © zehirzemberek.com Bahadir Gezer Tüm Hakları Saklıdır.

-Yürürken boka denk gelmek doğal ortamda bulunduğunuz anlamına gelmeyebilir.

Şöyle ki; bir ormanda yürürken hayvan bokuna basma ihtimali bu ihtimalin şehir içi olasılığından çok daha azdır. Yani şehirde hayvan bokuna basma ihtimali daha yüksek.

Dünya çapında her gün toplam 37 ton köpek boku insanlarca temizlenmektedir. Sayılar küresel bakınca “vay be” dedirtiyor. 37 ton it boku nedir arkadaş ya?

Hayvan severim. Ancak hayvan bokunu hiç sevmem. Benim hayvansal ikilemim bu işte. Diliyle burnumu yalayacak hayvan az evvel kendi götünü yalıyordu. Anlatabiliyor muyum derdimi yani?

 

-İnek medeniyettir. Çok kısa anlatacağım: Kırsalda, dağ başında kayboldum. Öğlen sıcağında, Güneş tam tepede; yön alamıyorum. Ne suyum var, ne yiyecek birşeyim. Tam artık bayılacağım derken onları gördüm: inekleri! İnek demek süt demek, inek demek içecek demek, inek demek insanlarda yakında demek, insan demek barınak demek! Ancak başı o ilk görünen inek. Kaybolduğum kırsalda medeniyete ulaştığımı ineği gördüğümde fark ettim.

 

-İnsanlığın başına gelebilecek en kötü olasılıklardan biri şudur: Ağaç virüsü. Korona virüsü gibi bir anda tüm Dünya’ya yayılan ve ağaçları iki hafta içerisinde öldüren bir virüs. 2 sene içerisinde Dünya’daki orman oranı %60 azalınca asit yağmurları sıradanlaşmaya başlar.

Dünya üzerinde insan var olmaya başladığından beri orman miktarını hiçbir zaman artırmamıştır. Aslında konut metrekaresi kadar arazide ormanlaştırma yapılmalıdır. Makul olan budur. Yani memleketteki tüm konutların metrekaresi toplanır ve ortaya çıkan miktarda araziye ormanlaştırma uygulaması yapılır.

Söylemekten, tekrar etmekten çekinilmemesi gereken; orman demek yakın coğrafyasında yaşayan canlıların daha kaliteli hava soluması demek. Bu insanların yaşam süreleri üzerinde belirleyici bir unsurdur.

 

-Deniz üstü Güneş santralleri.

 

-Ultra zengin biri Amazon Yağmur Ormanları’nı satın alsa? Tüm bu alanı korumaya alsa? Hatta zaman içerisinde ormanların sınırlarını genişletse?

 

-Validebağ Korusu… Yani Üsküdar ve Kadıköy’e yayılan bir arazi: Koşuyolu Validebağ Korusu. Bu muhitte yaşamaya başladığımız günden beri hayatlarımızın parçası olan koru. Siteler arası futbol maçlarını koruda yapardık. Dalgın bir biçimde kafa dinlemek istediğimizde koru vardı.

Son belediye seçimlerinden evvel Üsküdar Belediyesi flamalar hazırladı ve afişler üzerinde “Yakında otoparkımız açılıyor!” yazdılar. Korunun belirli bir kısmını otopark yapmak istiyordu Üsküdar Belediyesi.

Koru çok önemli. Çünkü Koşuyolu-Acıbadem ve Altunizade’nin nefes almasını sağlayan bir konumu var. Barındırdığı doğal hayat müstesna bir kimliğe sahip. Sincaplar, kirpiler, çeşit çeşit kuşlar, türlü türlü böcekler ve harika bir yeşil örtü.

İstanbul’un yeşile saygısı olduğunu gösteren ender vahalardan biri Validebağ Korusu.

 

-Arıcılıkta sevmediğim şey; peteği kovandan taze taze çıkarırken tadına bakamamak. Korunma kostümü buna engel oluyor. Çok gıcık bir durum. Balı ilk tutan parmağını yalayamıyor maalesef.

 

Bugün 24 Aralık 2022   Cumartesi   20:50     İstanbul    Bahadır Gezer

Doğa 3

zehirzemberek.com