-40.000 kişi için teker teker Fatiha okumak 40.000 dakika sürse, bu 27 gün eder. Yani 27 gün aralıksız Fatiha okunsa yetişiyor 40.000 dua anca. Zor gibi görünebilir ki kolay olmadığı belli, ancak 2 Ramazan’a bakar. 2 Ramazan’da günün 8 saatini buna ayırmak yeterli olabilecektir.

 

-Kurban Bayramı’nın iki bininci yılında birkaç kurbanlığın boynunu Topkapı Saray Müzesi Kutsal Emanetler Bölümü’ndeki Hz. Ali’nin Kılıcı Zülfikâr ile vursak nasıl olur?

 

-Türk Camisi kavramı: Sidney’de örneğin. Pekin’de ya da Tokyo’da. Ya da hepsinde ve bir çok yerde; Türk Camisi

 

-Bu konu “Spor” sekmesinde ele alınabilirdi: Konu Mekkespor. Evet. Mekke’nin futbol kulübü. Dünya üzerinde çıktığı her maçta tribünlerinde taraftarı olan bir takım.

İyi olmaz mı yani?

Mekkespor Şampiyonlar Ligi’ni kazansa? Mekke popüler gündemde sürekli yer tutsa?

Ve ancak gerçekçi olalım: Mekke’ye gayri-müslimlerin girişi yasak. Yani yabancı bir takımın Mekke’de sahaya çıkması büyük ihtimalle teamüllere aykırı.

Bu konuda yobazca düşünmemeye çabalıyorum tabii ki. Ve ancak Japonlar’ın Yasak Şehri oldukça fiyakalı ve mistik algılanırken Mekke’deki uygulamayı radikal görmek pek yerinde olmayabilir. Özel bir durumda, özel bir uygulama ortaya çıkmıştır. Bu aslında pek acayip bir durum değil.

 

-İmam Hatipler… Peder-Rahip Okulu… 3-5 tane olması zaten muhakkak gerekli. Bu bariz bir gerçek. Ve ancak memleketteki çoğu okulu bu sürette yapmak demek cemaatten çok imam var demektir. Sakat bir durumdur.

 

-Sorulardan biri şu: İstanbul kutsal bir şehir midir?

Mekke, Kudüs, Roma, Tibet gibi bir konumu var mıdır?

Dünya’da en fazla Müslüman kabrine ev sahipliği eden şehir hangi şehir tahmin edersiniz.

 -Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed aynı vakitte yaşasaydı birbirine zarar verir miydi?


-Hayat sadece Cehennemlikler’den mi ibarettir?

Cennet’i hak eden tüm kullar zaten Cennet’tedir. Cehennemlik olanlar cezalarının belli miktarını çektikten sonra ara zaman anlamına gelen hayata yollanır ve tekrar sınanırlar. Buradaki performanslarına göre ya geri Cehennem’e dönerler, ya da Cennet’i hak ederler.

Öyle ya da böyle; hayattaki herkes Cehennem’den gelmedir.

Hayat bir nevi Cehennem’den şartlı tahliyedir.

..

Cehennem ucuzdur. Birkaç zebani ve sürekli yanan ateşten ibaret.

Cennet ise lükstür. Pahalıdır. İnsanevladının her türlü zevki ve güzelliği rahatça yaşayabilmesi için boyutlar üstü bir mucizeler diyarı yapılması gerekir. Ki bunu her kul için yapmak gerekir ki anlaşılır sanıyorum: bu pahalıdır.

 

Bugün  17 Haziran 2023   Cumartesi  04:28  (ezan okunuyor, yağmur yağıyor, gök gürültüleri ezanda mucizeylen duruluyor, saatlerdir gümbürdeyen gök bir ara veriyor gürlemeye, yağmur yağmaya devam ediyor)  İstanbul    Bahadır Gezer

2023 © bahadirgezer.blog/zehirzemberek Her Hakkı Mahfuzdur.

İnanç 4

zehirzemberek.com