2023 © zehirzemberek.com Bahadir Gezer Tüm Hakları Saklıdır.

zehirzemberek.com

Spor 3

-Sporun tartışmasız zirvesi Olimpiyatlar’dır. Ayrıca yine Olimpiyatlar İslamî Hac’dan sonra Dünya’daki en büyük süreli organizasyondur.

Olimpiyatlar’da ön plana çıkan ülkeler genellikle Dünya’nın en gelişmiş standartlarına sahip ülkeleridir. Olimpiyat’ta sportif başarı bir nevi devletlerin gövde gösterisidir. Şu net bir gerçek; Olimpiyatlar’da üst sıraları zorlamanın kaçınılmaz yolu takımlar branşlarında madalya almaktır. Çünkü takım sporlarında her sporcuya ayrı madalya verilmektedir. Bu ise ülke madalya sayısını yadsınamaz biçimde etkilemektedir.

Peki Türkiye hangi branşta takım halinde altın madalyayı zorlayabilir? Ne mutlu ki bu sorunun yalnızca bir cevabı yok. Ve ancak akla gelen ilk branş sutopu olabilir. Türkiye’de Galatasaray, Fenerbahçe, Enka, Heybeliada gibi pek çok köklü sutopu geleneğine sahip klüp bulunmaktadır. Sporcularımız yetenekli ve üstündürler. Maalesef çoğu sutopu oyuncusu ilerleyen yaşlarında farklı mesleklere yönelirler. Bunun sebebi aslında ekonomiktir ki şimdilik bu konuya girmek lüzumsuz.

Burada anlatılmak istenen aslında sutopu branşında Olimpiyatlar’a gitmeyi başarırsak madalyanın olağan kazananlarından olabiliriz. Türk sutopu standartları Macaristan’ı bile geçmiştir. Eğer sutopunda altın madalya alabilirsek bu en 15 tane altın madalya demek olacaktır.

Bunun yanında parke sporlarında (basketbol, voleybol) madalya kovalayabileceğimizi bize hissettiren milli takımlarımız var. Onların en az birinden de takım halinde madalya gelirse Olimpiyatlar’ı belki ilk 3’te bile tamamlayabiliriz.

Bunun yanında tekil branşlarda ise Dünya Rekorları Kırma Geleneğimizi kaybetmememiz gerekiyor.

Rüya denilebilir. Kimisine “gereksiz işler bunlar”dır. Halbuki mühimdir.

 

-Türk futbol takımları UEFA eşleşmelerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi takımları ile müsabakaya çıkarılmakta. Bu gerçekten can sıkıcı bir durum. Acaba Türk Takımı’na GKRY takımı ile maça çıkma kurası denk gelirse söz konusu Türk Takımı göğüste KKTC Bayrağı ile mi sahaya çıkmalıdır?

Bunun yanında şunu sormak gerekli: Kasımpaşa, Ümraniye bile Süper Lig’de boy gösterirken neden bir Lefkoşa takımı Türk Ligi’nde top koşturamıyor? Bunu yaparsak ve bu takım olurda UEFA Kupaları’na katılma hakkı elde ederse her açıdan faydalı bir iş yapılmış olur.

Engel olmak isteyenler olacaktır lafı saçma çünkü engel olmak isteyenler halihazırda zaten var.

UEFA şerh koymaya çalışabilir. Bu olası engeli açmanın yolu Lefkoşa Takımı’nın Dünya’ca namı yadsınamaz sporcuları kadrosuna katmasıdır. Örneğin Messi ile Mbappe takıma katılsa ve Zidane teknik direktör olsa hangi UEFA bu sporcuların önüne set çekecek? Eğer buna rağmen diretiyorsa “No Racism” diyen UEFA kendisi ırkçılık yapmış olur.

Kıbrıs’ta Avrupa tek tarafı haklı görür bir tutum sergiliyor. Biz ise iki tarafta haklı diyoruz. İşte Avrupa’nın farkına varması gereken üslup budur.

Bu amaç uğruna sporda dahil olmak üzere her türlü kabiliyet seferber olmalıdır.

 

-13 Ekim 2022 günü gerçekten güzel bir futbol gecesi yaşadık. Avrupa Kupaları’nda mücadele eden 4 takımımızın hepsi kazandı. Avrupa Ligi’nde Trabzon ve Fener. Konferans Ligi’nde Başakşehir ve Sivas.  Bu harika bir vaziyet. Mutluluk ve moral verici.

Ayrıca Trabzon’un Monaco’yu darmadağın ettiği maç efsaneviydi. Monaco’ya 4 gol ne demek? Adamlar Paris Saint Germain ile yarışıyor kendi liglerinde. Dünya’nın en güzide ve başarılı futbol klüplerinden biri: Monaco.

Trabzon’un bu başarısı akla 2000 ve 2004 yıllarını getiriyor. Bu tarihlerin ilkinde Beşiktaş Barcelona’yı dağıtmış, ikincisinde ise Fenerbahçe rakibi Manchester United’ı bozguna uğratmıştı. Büyük maçlar ve büyük galibiyetlerdi.

Trabzon karşısında Monaco’nun absürt bir biçimde kendi kalesine gol atması maç senaryosunu bozdu. Bunun üzerine takımlar emprovize hareket etmeye başladılar. Doğaçlama futbola döndü maç. Ve Trabzon bundan çok iyi faydalanıp Monaco’ya tarihinin en kötü mağlubiyetlerinden birini tattırmış oldu.

 

-Nedense kimseler Türk A Milli Futbol Takımı Tarihi’nin en önde gelen sporcularından birinin Ermeni asıllı, efsane Lefter olduğundan bahsetmiyor. Türk asıllı bir sporcunun Ermenistan Milli Takımı’nda yer alması ihtimali var mıdır sorusu saçma. Çünkü Türk asıllı birinin Ermenistan’da yaşayabilmesi bile mucizedir.

 

-Avrupa Konferans Ligi’nde son 16’da 3 tane Türk Takımı var. Yani kupa için ihtimalimiz neredeyse %25. Yaklaşık dörtte bir şansa kupa alabiliriz yani.

Aslında bu durum özellikle hedeflenmiş gibi duruyor. Trabzonspor bu şekilde aynı sezon içinde hem Şampiyonlar Ligi, hem Avrupa Ligi, hem de Konferans Ligi’nde müsabakaya çıkmış olacak.

Konferans Ligi Kupası’nı almak demek bu kupayı ilk defa alan olabilmek demek.

Nasıl ki Galatasaray ilk Süper Kupa’nın galibidir, ilk Konferans Ligi’nin galibi de bir Türk Takımı olabilir.

 

-Belli aralıklarla spor dallarının kuralları tartışmaya açılabiliyor ve hatta bazı kurallar güncellenebiliyor. Fazla uzatmadan, futbol için bir öneri: maçtan çıkan oyuncu tekrar maça alınabilmeli midir? Örneğin bir futbolcuyu 20. dakikada müsabakadan çıkarıp yerine başka bir sporcuyu sahaya süren teknik direktör, dakika 70 olduğunda çıkarmış olduğu sporcuyu tekrar maça dahil edebilmeli midir?

 

3 Şubat 2023   Cuma   14:43      İstanbul    Bahadır Gezer